Pieniądze Kolejnych 375 młodych rolników z województwa lubelskiego, z ok. 2,5 tysiąca w kraju, otrzyma premie w wysokości 100 tysięcy złotych. To efekt przesunięcia środków w ramach budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013
Test
– Zazwyczaj, w ok. 70 procentach przypadków, młodzi rolnicy przeznaczają premię na zakup ciągników i maszyn rolniczych – podaje Leszek Daniluk, kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Na kolejnym miejscu jest zakup ziemi. Sporadycznie unijne środki młodzi gospodarze przeznaczają na modernizację budynków inwentarskich.
W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 ARiMR przeprowadziła pięć naborów wniosków na działanie „Ułatwianie startu młodym rolnikom”. Były w latach 2008, 2009, 2010, 2011 i 2014 roku. W ubiegłym roku Agencja przyjęła ok. 23 tysięcy wniosków. Początkowo bezzwrotną premię w wysokości 100 tysięcy złotych miało otrzymać ok. 8 tysięcy młodych rolników. – Z naszego regionu takich osób było 1139 – wylicza Daniluk.
Decyzją ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego pula środków przeznaczona na premie dla młodych gospodarzy została zwiększona o 60 mln euro. Są to niewykorzystane środki z PROW-u 2007–2013. Dotychczasowa lista młodych rolników została więc uaktualniona. Premię otrzyma w sumie ponad 34,5 tysiąca osób, w tym blisko 2,5 tysiąca dzięki dodatkowym środkom.
– Z województwa lubelskiego jest 375 rolników, którzy dodatkowo taką premię otrzymają – mówi kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego lubelskiego oddziału ARiMR. I dodaje: W ramach PROW 2007–2013 łącznie wydano 3 tysiące 946 decyzji o przyznaniu premii dla młodych rolników z województwa lubelskiego.
W ostatnim naborze 100 tysięcy złotych trafi w sumie do 1514 osób w Lubelskiem.
Premię dla młodych rolników może otrzymać osoba, która nie ukończyła 40 lat i planuje przejęcie gospodarstwa rolnego bądź już rozpoczęła samodzielną działalność rolniczą. Aby takie unijne wsparcie otrzymać, trzeba posiadać rolnicze wykształcenie i odpowiednią powierzchnię gospodarstwa rolnego. Rolnik starający się o premie musi przedłożyć także biznesplan dla gospodarstwa. Musi w nim wykazać, że 70 procent środków z ARiMR przeznaczy na inwestycje.
O przyznaniu premii decyduje ilość punktów przyznanych wnioskodawcy. Rolnik otrzymuje je m.in. za wielkość areału gospodarstwa i wykształcenie. Pod uwagę jest też brana stopa bezrobocia w gminie, z której pochodzi rolnik. Maksymalnie ARiMR może przyznać 16 punktów.
Program premii dla rolników, którzy nie ukończyli jeszcze 40 roku życia będzie kontynuowany także w nowej unijnej perspektywie finansowej.
Inne dotacje unijne
Niebawem będzie można starać się o inne unijne dotacje. Szef resortu rolnictwa pod koniec marca, podczas spotkania z rolnikami z Częstochowy i Międzyrzeca Podlaskiego podkreślił, że Polska była jednym z trzech krajów, które jako pierwsze uzyskały akceptacje PROW-u przez Komisję Europejską. Dzięki temu w najbliższych miesiącach ma ruszyć nabór na pierwsze działania w ramach PROW-u 2014–2020.
Agnieszka Antoń-Jucha